Vassare Polestar 2 nästa år – högre effekt och längre räckvidd

Polestar gör en omfattande uppgradering av sin femdörrars fastback, Polestar 2. För modellår 2024 finns en ny front som speglar designspråket från Polestar 3. Dessutom får Polestar 2 prestandaförbättringar, helt nya elmotorer, ännu kraftfullare batterier, hållbarhetsuppdateringar och, för första gången i en Polestar, bakhjulsdrift. Svenska priser på Polestar 2 2024 i artikeln.

Pressmeddelande från Polestar

Polestar 2 introducerades 2019 på den hårt konkurrensutsatta marknaden för elektriska premiumbilar. Modellen kombinerar skandinavisk design, användarvänlighet och underhållande köregenskaper med ett tydligt fokus på hållbarhet. Modellen var den första bilen i världen med ett infotainmentsystem som drivs av Android Automotive OS med Google inbyggt. Den här unika kombinationen av egenskaper har snabbt gjort Polestar 2 till en favorit bland kunder världen över och modellen finns idag tillgänglig på 27 marknader globalt. I slutet av 2022 passerades milstolpen med fler än 100 000 tillverkade exemplar sedan starten, varav nästan 9 000 Polestar 2 rullar på vägarna i Sverige.

Högteknologisk design

SmartZone debuterar nu hos Polestar 2 och signalerar att bilen går från att andas till att se och speglar samtidigt den tekniskt avancerade karaktären hos Polestars bilar. Precis som hos Polestar 3 samlar SmartZone några av bilens viktigaste aktiva säkerhetsfunktioner, inklusive den framåtriktade kameran och radarn.

De 20 tum stora smidda aluminiumfälgarna i Performance-paketet har uppdaterats för att ytterligare förstärka det sportiga uttrycket hos Polestar 2 och visa släktskapet med Polestar 3.

Nya motorer, förbättrad körupplevelse och bakhjulsdrift

En ny generation elmotorer och växelriktare sitter nu i alla nya Polestar 2-versioner, vilket ger en betydande förbättring av både effektivitet och prestanda. Single motor-versionerna är nu bakhjulsdrivna och använder en nyutvecklad permanentmagnetmotor och växelriktare med kiselkarbid. Den nya motorn har en effekt på upp till 220 kW (tidigare 170 kW) och är optimerad för maximal effektivitet och högt vridmoment (490 Nm, tidigare 330 Nm) för att ytterligare öka bilens dynamiska prestanda. Versionen Long rang Single motor accelererar nu 0-100 km/h på 6,2 sekunder, en förbättring med 1,2 sekunder.

Dual motor-versionen driver nu till större del på bakaxeln, vilket ökar körglädjen och prestandan tack vare en omfördelad kraftbalans och vridmomentfördelning. Den nya bakre motorn är den primära drivkällan och stöttas av en ny asynkronmotor monterad på framaxeln. Detta möjliggör en högre total effekt på 310 kW och 740 Nm (tidigare 300 kW och 660 Nm), ett avsevärt förbättrat drivgrepp, samt bättre effektivitet och prestanda – 0-100 km/h går nu på 4,5 sekunder. Effektivitetsvinsterna beror bland annat på att den främre motorn nu kan kopplas bort helt när den inte behövs. När föraren åter vill ha mer kraft kopplas den främre motorn in omedelbart och sömlöst.

Med Performance-paketet (tillval) är effekten upp till 350 kW och accelerationen 0-100 km/h går på bara 4,2 sekunder. Den förhöjda effekten, prestandan och körglädjen finns också som tillval mot kostnad i form av en nedladdningsbar Over The Air mjukvaruuppgradering för prestanda till Long range Dual motor-bilar.

”Körupplevelsen hos Polestar 2 har nått en ny nivå. Det är tack vare att vi har bytt från fram- till bakhjulsdrift hos Single motor-versionerna och kalibrerat om vridmomentsfördelningen i Dual motor-versionen för en mer bakhjulsdriven känsla”, säger Joakim Rydholm, Head of Chassis Development på Polestar. ”Uppgraderade Polestar 2 är en ännu mer lekfull och spänstig bil. Den behåller sin kompakta karaktär och känsla av fullständig kontroll, samtidigt som den blir mer mogen med adderad komfort.”

Längre räckvidd och snabbare laddning

Alla Polestar 2-versioner har, på de flesta marknader[1], fått uppgraderade litiumjonbatterier med positiv inverkan på effektivitet, kapacitet och laddningstider. Long range-versionerna har nu 82 kWh-batterier från CATL med 27 moduler[1]. Batteriet i Standard range-versionen behåller en kapacitet på 69 kWh med 24 moduler och levereras nu av LG Chem.

De uppgraderade batterierna drar nytta av en omdesignad frånkopplingsenhet för batteriet, uppgraderade samlingsskenor och förbättrad cellkemi – vilket möjliggör snabbare laddhastighet på upp till 205 kW DC för Long range-batterier och 135 kW för Standard range-batteriet.

Räckvidden har blivit längre på alla versioner tack vare de större och förbättrade batterierna, samt optimerad kraftleverans från de mer kraftfulla motorerna. Frånkopplingsfunktionen hos den främre motorn på Long range Dual motor-bilarna är särskilt effektiv för att maximera räckvidden, som nu är upp till 592 km enligt WLTP[2] – en betydande ökning med 105 km.

Standard range Single motor-versionen har nu en räckvidd på upp till 518 km enligt WLTP[2], en ökning med 40 km, och Long range Single motor-versionen klarar nu upp till 635 km enligt WLTP[2] – en ökning med 84 km.

Högre prestanda med lägre klimatpåverkan

Trots större batterier, kraftfullare motorer, längre räckvidd och bättre prestanda, har koldioxidutsläppen för versionerna med det nya 82 kWh-batteriet sjunkit med 1,1 ton till 5,9 ton/bil (tidigare sju ton per bil) tack vare förbättrad cellkemi. En fullständig livscykelanalys för hela bilen (LCA) planeras senare under 2023.

Utökad standardutrustning

Standardutrustningen i Polestar 2 har justerats för att öka det totala värdet och höja bekvämligheten. Fler säkerhetsfunktioner är nu standard, inklusive Blind Spot Information System (BLIS), Cross Traffic Alert och Rear Collision Warning and Mitigation, tillsammans med kamera som ger 360-gradersvy och automatiskt avbländande ytterbackspeglar. Laddplatta för trådlös telefonladdning är nu också standard på alla versioner.

Uppgraderade Polestar 2 finns nu för beställning på europeiska marknader och i Sverige via polestar.se. Tillgänglighet på fler marknader följer längre fram. De första leveranserna beräknas till tredje kvartalet 2023. Priserna börjar från 559 000 kr.

Version Drivning Batteri- kapacitet[1] Max ladd- hastighet, DC[1] Preliminär räckvidd, WLTP [2] Effekt Vridmoment 0-100 km/h Pris
Long range Dual motor med Performance-paketet AWD 82 kWh 205 kW Upp till 592 km 350 kW 740 Nm 4,2 s 739 000 kr
476 hk
Long range Dual motor AWD 82 kWh 205 kW Upp till 592 km 310 kW 740 Nm 4,5 s 674 000 kr
421 hk
Long range Single motor RWD 82 kWh 205 kW Upp till 635 km 220 kW 490 Nm 6,2 s 609 000 kr
299 hk
Standard range Single motor RWD 69 kWh 135 kW Upp till 518 km 200 kW 490 Nm 6,4 s 559 000 kr
272 hk

Publik världspremiär för uppgraderade Polestar 2 sker på mässan eCarExpo på Friends arena i Solna den 3–5 februari 2023. I montern visar företaget också upp konceptbilen Polestar Precept som kommer att gå i produktion som Polestar 5 med planerad lansering år 2024.

Källa: Polestar

Delad nyhet är dubbel glädje!