Mustang GTD är en av endast sex serietillverkade sportbilar som fullbordat ett officiellt certifierat varv under sju minuter och den femte snabbaste i produktionssportbilsklassen enligt banans statistik. Se filmen här under!
Nürburgring Nordschleife, Tysklands ikoniska racerbana, är en måttstock för sportbilsutveckling. 2025 Ford Mustang GTD är nu den första bilen från en amerikansk tillverkare att köra ett varv på under sju minuter.
Mustang GTD, som kördes av Multimatic Motorsports-föraren Dirk Müller, körde sin 815 hästkrafter starka Mustang GTD runt banan med smeknamnet ”Det gröna helvetet” på officiellt certifierade 6:57:685. Det är den femte snabbaste tiden för en serietillverkad sportbil enligt Nürburgrings officiella register och Mustang GTD är den sjätte bilen i den klassen som bryter sjuminutersgränsen.
Tiden lever upp till det mål som VD Jim Farley satte upp vid Mustang GTD:s debut i augusti 2023.
”Teamet bakom Mustang GTD tog det vi har lärt oss från årtionden på banan och konstruerade en Mustang som kan konkurrera med världens bästa superbilar”, säger Jim Farley, Fords VD och koncernchef. – Vi är stolta över att vara den första amerikanska biltillverkaren med en bil som kan avverka ett varv på Nürburgring på under sju minuter, men vi är inte nöjda. Vi vet att det finns mycket mer tid att hitta med Mustang GTD. Vi kommer tillbaka.”
Mustang GTD:s framgångar på Nürburgring är tack vare på ett litet, engagerat team av ingenjörer och designers som arbetade outtröttligt under två års tid för att förvandla Mustang GT3-racerbilen till den första Mustang-superbilen någonsin. Ford dokumenterade deras insatser inför den tidsbestämda körningen på Nürburgring i The Road To The Ring, en 13 minuter lång dokumentär som visar utmaningen, dramatiken och spänningen med att utveckla Mustang GTD.
Dokumentären, som finns att se här under, är en titt bakom kulisserna på testerna av Mustang GTD, från ikoniska amerikanska banor som Sebring till utvecklingssessioner på Nürburgring. I den medverkar Farley, Müller, Multimatic Chief Technical Officer Larry Holt, Mustang GTD Chief Program Engineer Greg Goodall och Mustang GTD Design Manager Anthony Colard, samt andra medlemmar av Ford- och Multimatic-teamet.
Mustang GTD är kulmen av Mustangs prestanda, med inspiration från Ford Performance och Multimatic Motorsports GT3-program. Den tar lärdomar från racingvärlden, särskilt inom aerodynamik och baninställningar som anpassats för Nürburgring. Till skillnad från GT3-reglementet, som begränsar viss teknik, har Mustang GTD friheten att använda avancerade lösningar som kolfiberkeramiska bromsar, aktiv aerodynamik, kompressor och semi-aktiv fjädring.
Bilen som klarade varvet på under sju minuter var i standardutförande med en kolfiberkaross som känns igen från GT3-klassen men utrustad med motorsportanpassad säkerhetsutrustning, som inkluderade en tävlingsstol med fempunktsbälte och en störtbåge, i enlighet med Nürburgrings krav.
Källa: Ford

