Ett centrallager hos en stor fälgleverantör råkade dagarna före julafton ut för en stöld – nu skriver de att 50.000 kronor finns att hämta för den som hjälper till med information som leder till ett gripande.
Det är ABS Wheels som råkat ut för kuppen, och VD Andie Lahdo skräder inte orden.
– Jag är oerhört besviken, vem gör något så hemskt dagen innan jul. De har förstört min julafton. Istället för att dela ut julklappar och fira julen med mina barn så får jag sitta på jobbet och göra en massa pappersarbete.
Fälgtillverkaren har gjort en polisanmälan, företaget har även utlyst en belöning på 50.000 kronor till den som lämnar information som leder till ett gripande.
Samtliga grannar i närområdet har informerats och blivit ombedda att se över sin kameraövervakning. Vet du något eller har du tips som leder till ett ingripande kontakta polisen på 114 14.
Stölden inträffade på Turbingatan 13, Arlandastad.

